Tarihçe

Yüzyıllar boyunca birçok coğrafyada hüküm süren Türkler bulundukları bölgelerin çeşitli kültür zenginliklerini özümsemişlerdir. Türk yemek kültürünün çok zengin oluşu ve her damağa hitap etmesi bu sebeptendir.

Türk tatlıları da çeşitlilik açısından zengin bir yelpaze içerir. Hamur tatlıları içinde baklava gerek lezzet gerekse çeşit açısından önde gelir. Baklavanın kökeni Arabistan ve Suriye civarlarına dayanır. Saray sarması ve burma tatlıları ise daha çok Rumeli kökenli olup İstanbul saraylarında gelişmiştir. Kadayıf tatlısı ise yine Suriye kökenlidir.
Baklavayı Gaziantep’e ilk defa Güllü Çelebi getirmiştir. Yüzündeki şark çıbanı güle benzediği için böyle anılan dedemin dedesi Güllü Çelebi Hac görevini tamamlayıp Gaziantep’e dönerken bu güzel tatlının yapım özelliklerini öğrenerek gelmiştir.

Çok iyi aşçı olan Güllü Çelebi düğün ve davetlerde yemek yapar ve tatlı olarak da baklavayı sunarmış. Soyadı Kanunu çıkınca çocukları Güllü soyadını almış ve baklavayı herkesin alıp tadabilmesi için GÜLLÜOĞLU isimli ilk baklava dükkânını açmışlardır.

Dedem Hacı Sait Güllü ve kardeşleri beraber çalışırken daha sonra her biri kendi işyerlerini açmışlardır. Oniki kat hamuru aralarına nişasta serperek bir arada açmayı ilk olarak dedem Hacı Sait Güllü uygulamıştır. Çocuklarından Atıf Güllü İstanbul’da Baklavacı Güllüoğlu adıyla bir işyeri açmış ve 1949 yılında Baklavacı Güllüoğlu ismini tescil ettirmiştir. Atıf Güllü’nün ve Hacı Sait Güllü’nün vefatları arkasından Babam Vasıf Güllü ismi devam ettirmiştir. 1972 senesinde Babam Vasıf Güllü diğer amca çocukları ile birlikte markanın korunması için gerekli şartları içeren bir sözleşme yapmış ve BAKLAVACI GÜLLÜOĞLU markasını müşterek tescilli hale getirmişlerdir. Aile içinde bu işle uğraşan erkek çocukların marka tescil belgesinde yer almalarına olanak sağlamışlardır.

1975 senesine kadar Gaziantep de faaliyet gösteren babam Vasıf Güllü bu tarihte İstanbul’da Küçükyalı semtinde ilk dükkânını açmış ve Gaziantep Baklavasının nefasetini İstanbul’a taşımıştır. Hali hazırda Sahrayı-Cedit, Bostancı ve Okmeydanı semtlerinde bulunan işyerlerimde kendi üretimimiz olan baklava ve çeşitlerini Baklavacı Güllüoğlu ismini en leziz şekilde halkımızın beğenisine sunmaktan gurur duymaktayım.

 GALİP GÜLLÜ


Copyright 2007 Güllüoüğlu Baklavacılık (Tüm hakları saklıdır) Ana Sayfa | Hakkımızda | Ürünlerimiz | Şubelerimiz | İletişim